Mārtiņš Grauds

Mārtiņš Grauds
Dzimis
Dzimtā valsts
Latvija
Dzimtā pilsēta
Dzimums
Vīrietis
Darbi
Biogrāfija

Beidzis Rīgas Centra Humanitāro ģimnāziju, mācījies Rīgas Videocentra 1. aktieru studijā un Tallinas Universitātes Baltijas Filmu un Mediju skolas (Baltic Film and Media School) Borisa Frumina režijas meistarklasē. Bijis aktieris Jaunajā Rīgas teātrī (1992 – 1995) un bārmenis klubā BIMINI. Režisors un fotomākslinieks. Ir filmu studijas TANKA valdes priekšsēdētājs, režisors aptuveni 500 TV reklāmas klipiem Latvijā un Lietuvā – saņēmis Mūzikas ierakstu Gada Balvu par labāko videoklipu 2009. gadā; ir režisors un operators daudziem mūzikas klipiem, veidojis radio autorraidījumu Casablanka 2000 un Sūnās Esmu radio NABA. Veidojis īsfilmas, piemēram, modes īsfilmu Lust Lust (modes māksliniece K. Gūtmane, 10 min., 2009), kas tika radīta radošā konkursa FIP (Fashion is Passion) ietvaros un ieguva Grand Prix, bet modes un stila festivālā ASVOFF (A Shaded View On Fashion Film) Parīzē tika atzīta par labāko 2010. gadā.
M. Grauds veidojis daudzas melnbalto foto sērijas izstādēm, izrādēm un projektiem, piemēram, izrādei Kapusvētki (JRT, režisors A. Hermanis, 2010) aptuveni 300 fotogrāfijas, izrādei Tango (Dailes teātris rež. M. Gruzdovs, 2004) u.c. Autors fotogrāmatai Lūkot ies (mākslinieki K. Kirosirovs, J. Blanks. R.: Neputns, 2006), kurā iekļauti Laosas, Kambodžas, Indijas, Nepālas un Ķīnas ceļojumu laikā tapušie darbi autora skatījumā. Pēdējos desmit gados radījis neskaitāmas foto publikācijas žurnāliem Studija, Rīgas Laiks, Pastaiga, Kino raksti, laikrakstam Diena un almanaham Orbita.

2009. gadā izdota I. Zanderes grāmata Latviešu zvēri (teksts I. Zandere; ideja un režija M. Grauds; dizains R. Briede, A. Briedis; K. Kalna fotogrāfijas. R.: liels un mazs, 2009), kurā redzams M. Grauda vadītās fotosesijas rezultāts - meža varoņus iedzīvinājuši Jaunā Rīgas teātra un citu Latvijas teātru aktieri, zvēru maskas un tērpus veidojušas mākslinieces L. Eglīte, V. Kosenko, I. Burberga un Ū. Laukmane. Radošā grupa Grāmatu mākslas konkursā Zelta ābele 2009 saņēmusi speciālbalvu par netradicionālu risinājumu mākslinieciskā tēla veidošanā bērnu literatūrā un Jāņa Baltvilka balvu 2010 par ideju, foto un dizainu.